Odwaga Bycia Prawdziwym Sobą

Osoby zapisane na Biuletyn Piękna Miłość, lub newsletter Poczucie Własnej Wartości otrzymują od nas inspirujące treści. Od czasu do czasu prowadzimy także krótkie, emailowe kursy.

W ostatnim czasie, dla Subskrybentów, prowadziłem taki mini-kurs o odwadze bycia sobą. Problem jest znaczący, dlatego poświęciliśmy mu więcej czasu.

Oto niektóre Wasze wypowiedzi sygnalizujące ten problem:

 „W kontaktach z ludźmi wydaje mi się, że cokolwiek nie wymyślę/powiem/zrobię, dam tym dowód jak beznadziejna, głupia, nieadekwatna itp. jestem. Cały czas zakładam, że zostanę odrzucona, ktoś mnie nie polubi albo przestanie lubić, więc cały czas czuję presję, że muszę się starać, robić wszystko na 200%, zabiegać o czyjąś sympatię.” (Marta)

„Najczęściej czuję się pod presją otoczenia. Zależy mi by sprostać wymaganiom, oczekiwaniom, życzeniom innych ludzi, nawet obcych. Niekiedy je wyolbrzymiam i tym samym sama narzucam sobie „jarzmo”.” (Agnieszka)

„Wiesz, chodzi mi o to, żeby w końcu przestać bazować na opiniach innych ludzi na swój temat, przestać być ich marionetką i dostosowywać się do tych opinii, i przestać twierdzić kiedy ktoś mówi NIE, że jest się gorszym, chodzi o takie bezsensowne poczucie odrzucenia. Jak złapać kontakt ze sobą?” (Katarzyna)

Na początku zapytałem  – Co to w ogóle znaczy dla Ciebie „być prawdziwym sobą”?
Z przesłanych odpowiedzi utworzyłem takie zdania –>

Być Prawdziwym Sobą to…

Oznacza życie zgodnie ze sobą, ze swoimi wartościami, potrzebami i przekonaniami, w taki sposób aby nie krzywdzić innych. To także kochanie siebie, szczerość wobec siebie, spełnianie swoich marzeń. Bycie prawdziwym sobą daje poczucie bycia na właściwej drodze, takiej naturalności, przynosi radość i spokój wewnętrzny.

Następnie zastanawialiśmy się co nas powstrzymuje przed byciem sobą w kontraktach z innymi. Według Czytelników jest to => LĘK / STRACH przed odsłonięciem się, pokazaniem siebie takimi jakimi jesteśmy, czy czujemy się wewnętrznie.

„Ja mam w sobie dużo lęku, głównie przed brakiem akceptacji ze strony innych ludzi, co sprawia, że się blokuję, zamykam, jestem nieprzystępna… okopuję się w swoim lęku… to z kolei zniechęca do mnie ludzi… przez co ja czuję się nielubiana i bezwartościowa i… okopuję się jeszcze bardziej. Kółko się zamyka i bardzo ciężko przerwać ten krąg”. (Dominika)

Ten lęk paraliżuje nasze działania albo działamy będąc pod jego wpływem. To on sprawia, że w kontaktach z innymi (Wasze przykłady):

– boimy się odrzucenia, śmieszności, krytyki, braku akceptacji

– obawiamy się, że zostaniemy sami, że nikt nas nie pokocha

– ogarnia nas poczucie wstydu

– brak poczucia bezpieczeństwa

– pojawia się niskie / niestabilne / niepewne poczucie własnej wartości

– prezentujemy „fałszywe ja” – wizerunek prezentowany na zewnątrz, taką maskę

Tak naprawdę to boimy się NEGATYWNEJ OCENY!

LĘK PRZED NEGATYWNĄ OCENĄ ZE STRONY INNYCH wzmacnia niskie, niepewne, niestabilne poczucie własnej wartości! Ta obawa o to, co POWIEDZĄ lub POMYŚLĄ INNI jest powiązana z tym, co SAMI MYŚLIMY O SOBIE.

Niezwykle trafnie opisała to Dominika – jedna z Uczestniczek mini-kursu o byciu prawdziwym sobą:

„STRACH. To strach powstrzymuje nas przed „byciem sobą”.

Strach przed odrzuceniem, brakiem akceptacji, brakiem miłości, itp., itd.. I paradoksalnie ten strach prowadzi nas właśnie do tego, że jesteśmy odrzucani, nie akceptowani i samotni. Sabotujemy sami siebie i zabraniając sobie „bycia sobą” ze strachu przed wszystkimi (często wyimaginowanymi) katastrofami, blokujemy przepływ dobrej energii i miłości i wszystkie te katastrofy na siebie ściągamy.

Ktoś powiedział: „Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś”. Jeśli myślę, że jestem bezwartościowa i niegodna uwagi, to projektuję te myśli na rzeczywistość i świat postrzega mnie taką, jaką mu się prezentuję.

Proste, logiczne… Bardzo trudne do pokonania. Ale nie niemożliwe ;-)”

Subskrybenci mogli przygotować własny plan działania w celu redukcji lęku przed oceną i zmodyfikować go według moich podpowiedzi. Dla głębszej pracy nad sobą zaproponowałem przyjrzenie się lękowi i opanowanie go na internetowym warsztacie „Jak Poradzić Sobie z Lękiem Co Inni o Mnie Pomyślą i Mieć Odwagę Bycia Sobą” (nieśmiałość i lęk). Na naszym warsztacie wchodzisz bardzo głęboko w siebie i rozpoznajesz w jaki sposób działa TWÓJ LĘK. Następnie, według naszych technik, pracujesz nad redukcją lęku.

To jest podstawowa sprawa w pracy nad sobą. Jak możemy budować poczucie własnej wartości jeśli ten lęk sabotuje nasze działania?!

Zwracałem też uwagę na jakość naszych myśli. Lęk napędza myśli destrukcyjne, powoduje negatywne oczekiwania wobec innych. Jak pracować z myślami podkopującymi samoocenę pokazujemy dokładnie, krok po kroku, na krótkim kursie online Proces Radzenia Sobie z Negatywnym Myślami”.

LĘK PRZED NEGATYWNĄ OCENĄ ZE STRONY INNYCH OSÓB sprawia, że kontakty z innymi nie przebiegają tak, jakbyśmy chcieli. Męczy nas zwątpienie w siebie, poczucie winy, wstydu. Kiedy wejdziesz w siebie i rozpoznasz swoje lęki, nauczysz się radzić sobie z nimi, to jesteś gotów do kolejnego etapu jakim jest zachowanie asertywne.

W Jeleniogórskim Centrum Rozwoju mieliśmy wykład pt.: „Odwaga Bycia Sobą czyli asertywność w relacjach z innymi”. Mówiliśmy, że traktujemy asertywność jako wyraz poczucia własnej wartości, że zachowanie asertywne nie jest wrodzone, że można się tego nauczyć, przedstawiliśmy też pierwsze kroki do asertywności.

Uważamy, że do zdrowego, pełnego funkcjonowania w życiu potrzebne jest opanowanie lęku i bycie prawdziwym sobą! Wtedy podejmujemy decyzje (te małe i duże) w zgodzie ze sobą, z miłością do siebie i do innych. Pomóc w tym może także ćwiczenie się w zachowaniu asertywnym.

Wiesz, że bardzo mocno zajmujemy się tematem poczucia własnej wartości. Na poczucie własnej wartości składa się wiele elementów, takich klocków, które budują obraz siebie samego, np. poziom lęku i miłości, asertywność, samoakceptacja, relacje w związkach, poczucie własnej skuteczności, akceptacja ciała, praca z myślami, itd. Każdy z tych klocków jest ważny. Tym elementom poświęcamy nasze szkolenia. To nasza misja aby pomóc w budowaniu poczucia własnej wartości, ponieważ jego osiągnięcie pomaga w stawaniu się szczęśliwym człowiekiem!

Tomasz Kurzydłowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.